Zdrowie zazwyczaj kojarzone jest ze stanem, w którym człowiek czuje się dobrze pod względem fizycznym. Nie odczuwa bólu, jest w stanie wykonywać bez przeszkód codzienne czynności, a jego ciało nie napotyka na żadne ograniczenia. Takie rozumienie pojęcia zdrowia w żadnym wypadku nie jest błędne, jednak można powiedzieć, iż nie jest również do końca precyzyjne. Zdrowie fizyczne jest bowiem jedynie częścią składową ogólnego dobrostanu człowieka. Ostatnimi czasy coraz częściej i z większą odwagą oraz chęcią zwraca się uwagę na tzw. drugą stronę medalu, czyli równowagę psychiczną. Niegdyś rozmawianie o stanie psychicznym, problemach natury psychologicznej oraz wynikających z nich chorobach, takich jak chociażby depresja, było traktowane jak temat tabu. Dziś natomiast, dzięki rozpowszechnianiu wiedzy na temat zaburzeń równowagi psychicznej, coraz więcej osób decyduje się na zasięgnięcie pomocy specjalisty, w celu poprawienia komfortu swojego życia.

Internetowe poradnie psychologiczne

Zazwyczaj, kiedy myślimy o wizycie u psychologa i rozpoczęciu psychoterapii, wyobrażamy sobie klasyczne spotkanie z lekarzem w przeznaczonym do tego gabinecie oraz trwającą określony uprzednio czas rozmowę w cztery oczy. Czas pandemii zmienił jednak nieco zasady funkcjonowania wielu branż, a izolacja zmusiła nas do zdalnej edukacji, pracy, czy też telefonicznych porad lekarskich. Również psychologowie wyszli naprzeciw potrzebom swoich pacjentów, zarówno obecnych, jak i przyszłych, i w taki oto sposób powstała poradnia psychologiczna online. Zasada działania jest niemal identyczna jak w przypadku standardowych terapii, z jedną różnicą – cała konsultacja odbywa się za pośrednictwem komputera, więc nie wymaga konieczności opuszczania domu. Psycholog online stosuje się do tych samych reguł, które obowiązują podczas sesji w gabinecie stacjonarnym, w związku z czym nie należy obawiać się, chociażby braku dyskrecji.

Zalety psychoterapii online

Główną zaletą terapii, które prowadzą psychologowie online, jest sama forma, w jakiej odbywają się sesje. Spotkania ze specjalistami w wersji zdalnej zdołały przekonać do zwrócenia się po pomoc ogromne rzesze osób, które wcześniej nie miały odwagi wykonać tego kroku. Największą barierą była dla nich bowiem konieczność pojawienia się w gabinecie terapeuty. Szczególnie dla osób o słabszej psychice wiązało się to z dużymi pokładami stresu, który często nie pozwalał na podjęcie jakiegokolwiek działania. Rozmowa z psychologiem w zaciszu własnego domu, w środowisku znajomym, przyjaznym i komfortowym to zgoła odmienne doświadczenie, które wielu osobom pomogło zwalczyć długo skrywane problemy. Tutaj przechodzimy już do korzyści właściwych – poprawa samopoczucia, odzyskanie kontroli nad własnym życiem i poczucia sprawczości, pozbycie się lęku, opanowanie stresu, pogodzenie się z przeszłością i odzyskanie wiary w lepsze jutro.

Szczegółowe zasady poradni online

Doskonałym przykładem platformy oferującej zainteresowanym sesje psychologiczne online jest porozmawiajmyonline.pl. Mamy do wyboru szereg specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu każda osoba jest w stanie wybrać psychologa, który będzie mógł najlepiej zająć się konkretnym problemem. Psycholodzy online zajmują się psychologią zdrowia, psychologią dzieci i młodzieży, coachingiem oraz psychodietetyką. Wachlarz kompetencji jest zatem bardzo szeroki. Aby zapisać się na wizytę, należy jedynie wybrać danego specjalistę, termin, opłacić spotkanie, a następnie w dniu wizyty połączyć się z psychologiem poprzez link, który zostanie przekazany pacjentowi za pośrednictwem poczty e-mail.