Olej z nasion czarnego sezamu posiada wiele cennych dla zdrowia substancji odżywczych, witamin i minerałów. Jakie dokładnie są jego właściwości i do czego może on nam się przydać?

Czarny sezam – czym jest i co się w nim znajduje?

Czarny sezam należy do grupy roślin oleistych i jest wykorzystany powszechnie w kuchni krajów azjatyckich i afrykańskich. Występuje w postaci małych nasion o lekko słodkim, orzechowym smaku. W składzie czarnego sezam znajdziemy białka, fitosterole, witaminy A, E i B, a także sporo minerałów, jak np. magnez, żelazo, mangan, cynk, miedź, wapń i fosfor. Najważniejszymi składowymi czarnego sezamu są substancje zwane sezaminą i sezamoliną. To właśnie dzięki nim czarny sezam zawdzięcza swoją odporność na procesy utleniania. 

Zastosowanie oleju z czarnego sezamu

Czarny sezam posiada wiele właściwości wspomagających. Wykorzystuje się go przede wszystkim w profilaktyce i zwalczaniu anemii. Wspomaga on również pracę serca. Dzięki dużej zawartości błonnika zmniejsza również problem z zaparciami i ułatwia wypróżnianie. 

Olej z czarnego sezamu pomaga również zapobiegać uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki. Zmniejsza również ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, w szczególności tych związanych z układem sercowo-naczyniowym i układem pokarmowym. Czarny sezam wspomaga też detoksykację organizmu, reguluje poziom złego cholesterolu i stabilizuje ciśnienie tętnicze krwi. 

Regularne spożywanie czarnego sezamu jest dobre również dla kobiet w trakcie menopauzy, gdyż niweluje napady gorąca oraz pojawiające się bóle. Skorzystają z niego także matki karmiące piersią, gdyż zwiększa on produkcję mleka. 

Czarny sezam z powodzeniem wykorzystywany jest też w kosmetyce. Dzięki dużej zawartości witamin wpływa on korzystnie na kondycję skóry i włosów. Badania dowodzą również, że olej z czarnego sezamu chroni przed promieniowaniem UV. Świetnie nawilża i spowalnia procesy starzenia się skóry. Z tego też powodu jest on składnikiem wielu kramów i balsamów. Co więcej, każdy bez większych problemów może sobie własnoręcznie przygotować maseczkę na bazie oleju sezamowego, która nie będzie zawierać żadnych chemicznych dodatków. 

Partner artykułu: Pi-nuts – https://sklep.pi-nuts.eu/kategoria-produktu/oleje/