Dobrze dobrana czapka zimowa

0
935
zimowa czapka dziecięca

Zima to niewątpliwie ten okres w ciągu roku, gdy w sposób szczególny musimy zadbać o swoją garderobę, by przygotować się na nadchodzące chłodne dni. Szczególną wagę rodzice przywiązują w tym okresie do garderoby kompletowanej dla dzieci. Wśród tych istotnych elementów będzie między innymi wybór odpowiedniej zimowej czapki dla dziecka. Jak powinno się ją wybierać, na co koniecznie zwrócić uwagę?

Czapka dla dziecka – nie tylko aspekty wizualne

Zanim zakupimy zimową czapkę dla dziecka powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nie tylko aspekt wizualny będzie miał tu znaczenie. Istotne będzie wykończenie czapki, użyty do produkcji materiał czy oczywiście odpowiedni rozmiar. Wśród tych istotnych kwestii znajduje się również to jak czapka zimowa oddaje wilgoć na zewnątrz. Wybór odpowiedniego rozmiaru ma kluczowe znaczenie, ponieważ dzięki temu zapewnić można dziecku skuteczną ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, a jednocześnie komfort w trakcie noszenia czapki. O ile w przypadku osób dorosłych dobranie czapki pod kątem rozmiaru nie będzie miało już takiego znaczenia, ponieważ rozmiar zostaje stały, o tyle w przypadku dzieci przed każdym zimowym sezonem trzeba czapkę zmierzyć, główka dziecka stale bowiem rośnie. W jaki sposób należy więc wybrać rozmiar czapki dla dziecka?

Rozmiar czapki dziecięcej

W czasach, gdy okresowo mieliśmy zamknięte sklepy wielu rodziców musiało zdecydować się na zakup czapki w sieci. W takiej sytuacji należy zmierzyć dziecku obwód głowy nad brwiami, uwzględniając uszy i wynik w cm będzie oznaczał rozmiar czapki. Jeśli czapka ma być prezentem można kierować się również ogólnymi wskazaniami w stosunku do wieku dziecka: noworodek 36cm, 1-3 miesiące: do 41,5 cm, 3-6 mies.: 41-45cm, 6-9 mies.: 45-47cm, 9-12 mies.:47-48cm, 2 latka: 47,5-50cm, 3 latka: 48,5-51cm, 4 latka: 49-52cm, 5 lat: 49,5-53cm, 6 lat: 50-53,5cm, 7-8 lat: 51-54cm, 9-10 lat: 52-55cm, 11-12 lat: 53-55cm, 13-14 lat: 54-56,5cm.

Czapka dopasowana do aktywności

Trzeba pamiętać, że najważniejszym zadaniem czapek zimowych jest ochrona zatok oraz uszu przed zmarznięciem. Nakrycie głowy chroni również przed nadmierną ucieczką ciepła przez głowę. Warto mieć na okres zimowy dwa rodzaje czapek, cieńszą i grubszą. Pojawiają się bowiem dni z różną temperaturą i czapkę należy do niej dopasować. Jeśli ma być to czapka na lekki spacer może lepsza będzie ta grubsza, jeśli jednak będzie się ona wiązać z aktywnością fizyczną to możliwe, że lepiej będzie wybrać tę cieńszą czapkę, tak by nie doszło do przepocenia.