Zwykle tak adwokat, jak również radca prawny określany jest „mecenasem”. Adwokatowi nadaje się obsługę spraw rodzinnych oraz karnych. Natomiast radcy prawnemu obsługę spółek. Jest to zły wniosek, ponieważ umiejętności oraz uprawnienia radcy prawnego są takie same jak adwokata, natomiast chociażby większe. Wynika to z faktu, iż radca prawny zajmuje się sprawami nie jedynie każdej osoby (osób fizycznych) jak adwokat, lecz także firm i urzędów publicznych lub urzędowych (osób prawnych).

Rozbieżności
Przed zmianą przepisów z punktu widzenia potencjalnego konsumenta była jedna standardowa rozbieżność między obydwoma fachami. Jedynie adwokat mógł być obrońcą w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. Radca prawny nie mógł prezentować własnego zleceniodawcy w takich sytuacjach oraz w takim profilu. Teraz jest to możliwe, niewątpliwie o ile radca nie jest w stosunku pracy. Do niedawna radcowie prawni nie mogli być też w sprawach rodzinnych (m.in. sprawy rozwodowe).

Kiedy lepiej będzie zatrudnić adwokata?
Jeśli mamy pewne kłopoty z prawem oraz zastanawiamy się, czy lepiej wziąć adwokata lub radcę prawnego, to należałoby sobie zdawać sprawę z paru kwestii. Przede wszystkim, gdy będziemy w sądzie ze względu naruszenia prawa karnego, to z pewnością odpowiedniejszy będzie adwokat. Co prawda radca prawny także ma prawo nas tu reprezentować, lecz może się okazać, iż to adwokat ma wyższe doświadczenie oraz obeznanie z praktykami, jakie pojawiają się podczas takich rozpraw.

Założenie – Doświadczenie profesjonalne. Renoma. Wiek.
Doświadczenie zawodowe i wiedza z konkretnej sfery prawa to niewątpliwie najistotniejsze elementy jakie powinniśmy brać pod uwagę poszukując pełnomocnika jaki ma przeprowadzić naszą sprawę. Z owego także powodu nie powierzymy sprawy karnej osobie jaka świetnie przeprowadziła rozwód naszej znajomej ani na odwrót. Duże doświadczenie zawodowe to ogromna wartość starszych mecenasów, jednakże również przy tymże należy uważać, żeby nie odmieniło się ono w praktykę jaka spowoduje, iż adwokat lub także radca o doskonałej renomie nie będzie samodzielnie angażował ogromnego nakładu pracy w naszą sprawę.

Koniecznie doczytaj: